Hinduizmus

Hangsúlyoznunk kell, hogy a ,,hindu' Szó nem szerepel India egyetlen klasszikus forrásában sem. A klasszikus indiai nyelvekhez -szanszkrit, tamil - sem vezethető vissza. Semmiféle nyom nem utal arra, hogy a ,,hinduizmus' szó gyökereit Indiában kellene keresnünk. Ennek ellenére a, hinduizmus közszájon forog, és olyan eltérő tradíciókat jelölnek vele, mint a saivizmus, a dzsainizmus, a saktizmus és a vaisnavizmus. Kényelmi szempontból talán elfogadható ez a megnevezés, de tudnunk kell róla, hogy végső soron pontatlan Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupáda, a Haré Krisna mozgalom alapítója és szellemi atyja maga is helytelen megnevezésnek találta ezt a szót:

"Néha az indiaiak - Indiában és Indián kívül egyaránt - azt gondolják, hogy mi a hindu vallást prédikáljuk, de ez valójában nem így van. Hiába keresnénk a hindu szót a Bhagavad-Gítában; sőt az egész védikus irodalomban nincs olyan szó, hogy hindu. Ezt a szót az Indiával szomszédos tartományok, Afganiszlán, Balukisztán és Perzsia muzulmánjai vezették be. Van egy Szindhu nevű folyó India észak-nyugati tartományainak határán, s mivel a muzulmánok nem tudták helyesen kiejteni a Szindhut, ezért helyette Hindu-nak hívták, e vidék lakóit pedig hinduknak,"' Prabhupáda nem maga ötlötte ki ezt magyarázatot, Az indiai hagyományt követő tudósok műveiben helyütt is felbukkannak hasonló okfejtések. Az indiai filozófia hét rendszere című munkájában Radzsmani Tigunait Pandit írja:

"A hinduizmus szó mára elterjedt használata nem tükrözi a szó eredeti jelentését. Amikor Nagy Sándor i. e. 325-ben meghódította a szubkontinenst, a Szindhu folyón átkelve azt Indusra keresztelte át, amit a görög nyelvnek könnyebb volt kiejtenie. Ettől kezdve Nagy Sándor macedón hadai Indiának nevezték a folyótól keletre eső területet, Később a muszlim hódítók nevezték Hindu folyónak a Szindhu folyót, mert párszi nyelvükben a h felel meg a szanszkrit sz-nek, így lett a hódítók nyelvében Hindu a Szindhu, a folyótól keletre fekvő terület pedig Hindusztán." 
A gondolat C, J, Fuller történésznél is visszaköszön, aki rámutat, hogy a ,hindu" eredetileg földrajzi, s nem kulturális vagy vallási jelenségre utalt, Emellett arra is emlékeztet, hogy a szó használatával könnyebb megkülönböztetni a muszlimokat az India területén élő más népektől: "A perzsa hindu szó a Szindhuból ered, ami a mai Pakisztán területén található Indus folyó szanszkrit neve. Eredetileg indiai lakost jelentett, valamint az Indus körüli és azon túli területet. Amikor a tizenhetedik században a hindu (vagy hindoo) az angol szókincs részévé vált, még ugyanígy Hindusztán (India) őslakosára utalt, ám a fokozatos jelentésmódosulás nyomán már azt a személyt is jelentette, aki megőrizte szülőföldje vallását, és nem tért át az iszlám hitre. Az őshonos vallásra utaló hinduizmusa szó a tizenkilencedik század elején honosodott meg az angolban, és egy olyan izmus meg jelölésére volt hivatott, amely részben maga is a nyugati orientalista gondolkodás táptalaján született. Így alakult ki-vagy így manipulálódott a hinduizmus: a nyugati vallások - különösképp a kereszténység - mintájára. Úgy is fogalmazhatunk: a hinduizmusra egyre inkább úgy tekintettek, mint egy egységes nézetrendszerre, tanításra és gyakorlatra, amely szépen megfeleltethető a kereszténység hasonló elemeinek. Ma már a hindu szó egyértelműen az indiai ember vallási hovatartozását jelenti."

India sokféle vallását a ,hinduizmus" fedő-neve alatt összevonni olyan, mint mondjuk ,,szemitizmus" név alatt önkényesen egybemosni - és ezzel elmosni- a nyugati tradíciókon belüli különféle vallási irányzatokat (hiszen a szó hasonlóképpen egy földrajzi helyet jelöl csupán). A nyugati világ színes vallási térképét a judaizmus a kereszténység és az iszlám alkotja. Ahogyan a "szemitizmus" túlságosan tág és leegyszerűsítő fogalom ahhoz, hogy megfelelő módon képviselje a nyugati tradícióknak ezeket az egyedi vallási megnyilvánulásait, és ahogyan teljességgel téves volna egy vallásnak tekinteni ezeket a hagyományokat, úgy a ,hindu- izmus" sem állja meg a helyét egy ilyen jelentéstartalommal. A hinduizmus" tehát még a hindunál" is problematikusabb hiszen egy olyan egyesített indiai vallásra utal, amire könnyű egyetlen címkét ráragasztani. Márpedig tekintetbe véve, hogy a mai Indiában egyszerre több vallás is jelen van (pl. vaisnavizmus, saivizmus), egyetlen megnevezéssel aligha jelölhetjük őket.